Медична п явка


ГІРУДОРЕФЛЕКСОТЕРАПІЯ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

Мазурик О.В.

Лікування п’явками — гірудотерапія відоме нам з давніх-давен. Так, перший опис використання п’явок для кровопускання і їх корисну дію на органнізм описав Пліній (1 ст.н.е.). Гірудотерапію широко застосовували знамениті лікарі давнини Гален, Авіцена.

Розквіт даного методу лікування прийшовся на кін. 18-поч. 19 ст. поступово гірудотерапія разом з кровопусканням стала застосовуватись практично при всіх захворюваннях, а також перед застосуванням будь-яких інших лікарських засобів.

У цей час іще не було описано методик лікування з врахуванням віку хворого, функціонального стану організму, його індивідуальних особливостей. Сильне кровопускання при постановці від 50 до 200 п’явок часто давало негативні результати навіть із летальним кінцем, що посприяло тому, що багато лікарів перестали рекомендувати гірудотерапію своїм паціентам.


Протест проти забуття і неправильного відношення до лікування п’явками був заявлений знаменитим клініцистом, професором Г. А. Захар’їним, який визначив його як «…лікувальний засіб, користь і важливість якого оцінив за багаторічним досвідом».

Але не тільки в Росії таУкраїні широко застосовували п’явки. Китайці також вважають гірудотерапію національним методом лікування. Знання біологічно-активних точок дозволяло застосовувати їм різні прийоми дії на ці точки. Найбільш популярні прийоми дії на БАТ — акупунктура і акупресура відомі здавна та не втратили актуальності в наш час.

Етапи розвитку медико-біологічних уявлень про гірудотерапію

— кровопускання 1 ст. н. е.

— відволікаючий засіб сер. 19 ст.

— застосування гірудину 1880 — 1930 рр.

— лікування запальних і когнестивних 1940 — 1950 рр. (застійних) процесів

— застосування п’явок в акушерстві 1950 р. та гінекології

— дослідження дестабілази 1985 р.

— розвиток гірудофармакології 1989 — 1991 рр.

— генно-інженерний гірудин 1990-ті рр.

— розвиток гірудокосметології та 1993 р., 2004 і далі гірудорефлексотерапії

Відродження і розвиток гірудотерапії і її розділу гірудорефлексотерапії сьогодні проходить на міцній основі багатовікових напрацювань, які вселяють впевненість, що цей метод витримав іспит часом.

Механізм дії п’явок на організм людини


Сучасними дослідженями доведено, що п’явкe слід розглядати як єдиний, живий досить складний і неспецифічний подразник по відношенні до організму людини в цілому, а не тільки як засіб механічного «збирання» крові з капілярів над відповідним «проблемним» місцем.

Лікувальна дія п’явки зумовлена такими чинниками:
по-перше: п’явка присмоктується лише на рефлексогенну точку й активізує задіяний меридіан;
по-друге: п’явка пускає в кров хворого слину, яка містить біологічно-активні речовини, що нормолізує стан паціента;
по-третє: здійснюється механічне розвантаження кровоплину.

П’явок справедиво називають «фармацевтичною міні-фабрикою». Науковими дослідженнями в слині п’явки було виявлено понад 82 біологічно-активні речовини, серед них: гірудин, інгібітори трипсину і плазміну, інгібітори альфа-хімотрипсину, хімозину, субтилізину, еластази і катепсину С, високоспецифічні ферменти: гіалуронідаза, естабілаза, апіраза, коллагеназа, тригліциридаза, холестерин-естераза, оргелаза, антистазін, декорзін, калін, еглін; а також п’явочні простаноїди, гістаміноподібні речовини і т. п.

Отже, дія ферментів слинних залоз п’явки така: протизапальна, бактеріостатична та імуностимулююча; антиатеросклеротична і проти ішемічна; гіпотензивна і лімфогінна.

Гірудоакупунктура і нервова система людини

Багачисленні дослідження і клінічні спостереження не піддають сумніву, що дія п’явки на організм людини не може проходити без участі нервової системи, яка реагує скоріше, ніж інші.


Механізм дії гірудоакупунктури на організм людини складається із трох основних компонентів, які є опосередковані через нервову систему, взаємозв’язані і взаємовпливаючі одна на одну: місцева, сегментарна і генералізована (загальна) реакції. Місцева або регіональна реакція при якій виявляються місцеві зміни в зоні дії. Місцева реакція обумовлена аксон-рефлексом, місцевими морфологічними і гормональними зрушеннями. Місцеве подразнення є джерелом доволі довгої та інтенсивної імпульсації в нервові центри і внаслідок цього виникає сегментарна і генералізована реакції організму.

Сегментарна реакція: подразнення діє на певний внутрішній орган. Рефлекторна дуга проходить від периферії через вегетативні клітинисимпатичних вертебральних вузлів і спинний мозок до внутрішнього органу. Вона може мати змішаний сенситивно-вегетативний характер.

Генералізована (загальна) реакція окремих систем (серцево-судинної, обміну речовин та ін.). Рефлекс у відповідь на подразнення виникає внаслідок надходження імпульсів з екстеро- та інтеро-рецепторів в кірково-підкіркову ділянки головного мозку і ретикулярну формацію.

Основна роль у механізмі дії гірудоакупунктури належить рефлексам які замикаються в спинному, довгастому мозку, стовбурі мозку, підкірковій області та в корі великих півкуль.

Всі ці складні рефлекторні реакції призводять до нормалізації основних нервових процесів, покращення адаптивних, захисних і компенсаторних реакцій організму. Гірудоакупунктура впливає на патогенез багатьох хронічних захворювань, сприяє підвищенні резистентності організму в цілому.


Покази до лікування п’явками

Внутрішні хворби: -кардіалгії, стенокардія, гіпертонія; бронхіт; гастрит, хронічний гепатит, цироз печінки, хронічні закрепи, хронічний панкреатит.

Хірургічні — варикоз, гострий і хронічний тромбофлебіт, трофічні виразки; геморой, тріщини ануса; переломи кісток (після зняття гіпсу); забої, гематоми, наслідки травм.

Гінекологічні — хронічні запальні захворювання матки і придатків; спайковий процес; маткові кровотечі; альгодисменореї; клімакс.

Урологічні — глумеролонефрит; хронічна ниркова недостатність; гіперплазія простати, хронічний простатит.

Неврологічні — радикуліт, ішиас, остеохондроз; гіпертонічна енцефалопатія; церебральний атеросклероз, струс і контузія головного мозку; мігрень; інсульти, постінсультні стани.

Стоматологічні — періодонтит, періостит, парадонти.

Протипокази до застосування гірудоерапії

Гемофілія, анемії, виражена гіпотонія, вагітність, кахексія, тяжкі психічні захворювання, індивідуальне неприйняття п’явок, алергія на ферменти.

У деяких пацієнтів можуть виникнути побічні реакції і набряк e місці укусу п’явки, свербіж, нагноєння. Тому велику увагу треба приділяти профілактиці, навчити хворого правильно доглядати за ранкою, яка залишається. Щоб усунути небажані реакції найчастіше застосовють антигістамінні препарати, кріо-компреси, протирання укусів 40-% розчином спирту або сумішшю (1:1) вазеліну і нашатирного спирту.


Методики дослідження

Кожний лікар, який застосовує гірудорефлексотерапію, знає, наскільки важливо правильно вибирати зони і точки для постановки п’явок. Досвід роботи показує високе лікувальне значення Су-Джок гірудотерапії — аплікації п’явок на точки відповідності на кисты і стопі. Важливо відмітити, що e кількох пацієнтів були також супутні захворювання кисты чи стопи.

Приклад 1: жінка 64 р.; д-з: тендовагініт п’ясних кісток 3-4 пальців руки, коксартроз кульшових суглобів. Зона, уражена тендовагінітом, співпала з точками відповідності кульшового суглобу. Після першого ж сеансу Су-Джок гірудотерапії хвора відмітила, що зменшились явища тендовагініту і, на її велике здивування, покращилась рухова спроможність кульшовоо суглобу (минув біль).

Приклад 2: при лікуванні варикозної хвороби п’явка охоче присмокталася між 3 і 4 пальцями ноги трохи вище від між пальцевої складки. Це дало двоякий ефект: по-перше — зменшився набряк і венозний застій в ногах; по-друге — постановка п’явки на точку відповідності ануса зняла загострення геморою.

Не можна не відмітити і біоенергетичний ефект гірудорефлексотерапії: більшість пацієнтів, яким ставились п’явки на крижову і куприкову зони на точки задньосерединного меридіана VG-1; VG-2; VG-3; точки меридіана сечового міхура V-26; V-27; V-28; V-31; V-32 зону печінки (точка F-13 і інші) спостерігали покращення свого психоемоційного стану, підвищення працездатності, нормалізацію сну.
д час сеансу гірудрефлексотерапії хворому рекомендують уявити, як проблеми, які його хвилюють (фізичні, емоційні, ментальні) покидають тіло разом з кров’ю, яку висмоктує п’явка. І якщо на перший сеанс пацієнт приходить з відчуттям страху або огидності, то після першої процедури відчуття недовіри зникає.

Широкий спектр захворювань, при яких гірудорефлексотерапія і Су-Джок гірудотерапія демонструють виражений клінічний ефект, дозволяє віднести ці методи до одних із найперспективних сучасних натуропатичних методів лікування.

Медична п’явка унікальна. І не лише через те, що є об’єктом живої природи, а й тому, що її цілющий вплив на організм важко переоцінити.

Висновки

Медичні п’явки витримали випробування часом і на порозі багатьох століть використовуються як ефективний лікувальний засіб.

Механізм дії п’явок пов’язаний з біологічними властивостями секрету їх слинних залоз, а також загальною дією на організм через БАТ.

Гірудотерапія в поєднанні з методиками Су-Джок дає добрий клінічний ефект при найрызноманытнышихзахворюваннях, а також добре впиває на психоемоційний стан пацієнтів.

Список використаної літератури


Стояновский Д. Н. Энциклопедия народной медицины. Пиявки. — Т. 1 — Киев, 1997. — С. 429 — 431.

Савинов В. А., Павлова Т. В. Пиявка лечит все. — Москва, 2003.

Стояновский Д. Н. Медицинская пиявка. Кровопускание. — Москва, 2003.

Жаров Д. Г. Секреты гирудтотерапии, или как лечится пиявками. — Ростов-на-Дону, 2003.

Киреев А. Целебные свойства пиявок. — Москва, 2001.

Александров К. Варикозное расширение вен: методы лечения и профилактика. — Санкт-Петербург, 2004 — с. 77, 78.

Семенова Н. Преображение. — Москва-Санкт-Петербург, 2003.

Песиков Я. С., Рыбалко С. Я. Новый универсальный клинический атлас БАТ. — Донецк, 2003.

Небиеридзе М. А. Су-Джок гирудотерапия/ / Оннури медицина. — Москва, 1999. — С. 60 — 63.

Каменев Ю. Я., Каменев О.Ю. Вам поможет пиявка. — Санкт-Петербург, 2001.

Деменков А. М. Гирудотерапия. Методические рекомендации для практических врачей.

Научные основы гирудотерапии. МЗ СССР. — 16.11.99. №10 11153.

Рефлексотерапія та нетрадиційна медицина на сучасному етапі / — К.: «Ореол», 2004. — 168 с.

Джерело

Источник: dna.com.ua

Що таке лікування п’явками

Що таке гірудотерапія? Це відомий метод (наука) лікування за допомогою п’явок, без використання додаткових засобів або обладнання. Процедура є безболісною і не має побічних ефектів при правильному лікуванні (пацієнт може відчувати лише укус – трохи болючіше комариного). П’явки в процесі висмоктування крові виділяють активні речовини, які благотворно впливають на роботу імунної та судинної систем. Сеанс триває близько години.


Розмір п’явки спочатку маленький, потім вона висмоктує 5-10 мл крові і виростає, після чого відпадає від тіла людини. З цього моменту і до 24 годин після, продовжує сочитися кров – на місце ранки накладають стерильну пов’язку. Якщо одночасно використовувати 5 черв’яків, показник збільшиться до 200-250 мл. В результаті, відбувається багатогодинне кровопускання, навантажуються вени, поліпшується мікроциркуляція тканин, клітинний обмін, усувається застій лімфи.

Медична п явка

Користь і шкода п’явок

Використання медичних черв’яків пов’язано з вмістом в їхній слині безлічі ферментів, які мають лікувальні властивості, посилюють імунітет. Властивості слини застосовуються при захворюваннях, які супроводжуються сильними запальними процесами, погіршенням кровотоку і підвищеною проникністю тканин. Запалення призводить до зменшення концентрації ліків у вогнищі. Проблема вирішується збільшенням кількості кошти. Дія п’явок полягає в поліпшенні кровообігу в місцях захворювання, підвищення концентрації ліків у вогнищах хвороби.

Цілюще черв’як може і нашкодити людині. Таке трапляється при лікуванні в домашніх умовах і без нагляду спеціаліста. Серед шкідливих для людини особливостей виділяють наступні:


  • Організм хробака містить бактерію, яка захищає його від захворювань. Потрапляючи в кров людини, мікроорганізм може викликати розлад шлунково-кишкового тракту і отруєння.
  • П’явки можуть переносити захворювання. Кров хворого пацієнта залишається на щелепи хробака, і при укусі захворювання можуть передаватися іншій людині.
  • Через розрідження крові, що забезпечують ферменти слини п’явки, рана може кровоточити довше доби. У таких випадках потрібна професійна медична допомога.

Користь для жінок

Патології з гінекологічної частини можливо лікувати п’явками. Серед захворювань, які гінекологи рекомендують лікувати гірудотерапією, наступні:

  • Запальні процеси, застій крові у венах малого тазу, збої менструації.
  • післяпологові спайки на слизових жіночих статевих органів. Використовується кілька курсів гірудотерапії з великою перервою між ними.
  • Сечовипускання з болючими відчуттями. Таке явище часто турбує жінок на тлі гормонального збою. З цим допомагає боротися курс гірудотерапії. Перший сеанс прописується за кілька днів до початку менструації, далі – кожен день, поки симптом не зникне.
  • Кісти на поверхні яєчників. Лікування гірудотерапією використовується для позбавлення від рідинних кіст, причому результат відчутний вже з першого сеансу. Один нетривалий курс позбавляє від проблеми і уповільнює зростання нових утворень.

Медична п явка

Показання до гірудотерапії

Що лікують п’явками? Терапія застосовується для різного роду захворювань, які лікуються гормональними, антибактеріальними препаратами. Серед них такі хвороби і проблеми зі здоров’ям:

  • артрит;
  • атеросклероз;
  • гіпертонія;
  • інсульт і ускладнення після нього;
  • алергічні реакції;
  • безпліддя;
  • бронхіальна астма;
  • остеохондроз;
  • міома матки;
  • ендометріоз;
  • набряки і гематоми після ін’єкцій (для відновлення);
  • мастопатія грудей;
  • геморой;
  • хвороби очей;
  • патології з дерматологічній частини;
  • порушення обміну речовин;
  • варикоз.

Варикоз

Варикоз – це захворювання, пов’язане з неправильною роботою клапанів вен, але не з в’язкістю крові. У зв’язку з цим, медичні черв’яки ніякого впливу на захворювання не роблять , адже як-небудь змінити клапани медичні вони не в змозі. Гірудотерапія знижує біль, запалення, набряк, зовнішній прояв хвороби. Такий ефект триває недовго – необхідно хірургічне втручання для повного лікування. П’явки можуть зцілити захворювання на ранніх стадіях, проте пацієнти практично не звертаються до лікарів, коли хвороба тільки почала проявляти себе.

Грижа

Лікування гірудотерапією при грижі хребта засновано на біологічно активних речовин, які містяться в слині лікувальної п’явки. Ферменти сприяють розсмоктуванню частинок випав міжхребцевого диска, поліпшенню метаболізму, кровотоку. Це прискорює загоєння тканин, сприяє зменшенню набряку, запалення і больового синдрому. Лікування медичними хробаками ефективно в поєднанні з іншими видами терапії і якщо грижа не більше 10 див.

Медична п явка

Безпліддя

Лікування безпліддя – тривалий, трудомісткий процес. Лікувальних черв’яків кладуть на певні місця: крижі, промежину, анальний отвір, піхву. Тривалість сеансу – від 20 до 60 хвилин. Протягом цього часу лікувальні п’явки присмоктуються, впорскуючи зі слиною корисні для людини речовини, що насичуються, відпадають. Після процедури пацієнт повинен відпочивати, тому вона проводиться в другій половині дня.

Простатит

Головне завдання при лікуванні простатиту – позбутися застою кровотоку, від набряку та запалення. Позбавлення від великої кількості крові в хворих зоні, знеболювання за допомогою гірудину, зняття запалення, поліпшення кровотоку – все це заслуги сеансу гірудотерапії. П’явка корисна не тільки высасыванием містить токсини крові, але ще і змістом особливих речовин в своїй слині.

Протипоказання

Пиявочное лікування має ряд протипоказань. Як показує практика, деякі з заборон є відносними і, якщо терапія проводиться під наглядом гірудотерапевта, то їх можна не брати до уваги. Протипоказання:

  • Гемофілія. Це порушення згортання крові, яке передається у спадок. Якщо пацієнту з таким захворюванням поставити п’явку, рана не затягнеться і без втручання лікарів все може дійти до летального результату.
  • Геморагічний діатез – це часті спонтанні кровотечі, які можуть бути викликані травмою.
  • Анемія – недостатня кількість еритроцитів (червоних кров’яних тілець) в крові. При такої хвороби втрачати кров в будь-яких кількостях небажано, тому гірудотерапія може погіршити загальний стан пацієнта.
  • Знижений тиск. Сеанс з п’явками знижує його на 20 одиниць, що різко робить самопочуття пацієнта важким. Гірудотерапія показана тільки на 3-й день після нормалізації показника кров’яного тиску. Гіпертонія – показання до застосування п’явок.
  • Вагітність. Лікування в даному стані дозволено, але перед кожним сеансом потрібен новий огляд пацієнтки.
  • Непереносимість, що є дуже спірним протипоказанням. Рідко ця заборона призводить до важких наслідків, якщо лікування проводиться під керівництвом професіонала.

Медична п явка

Схема лікування п’явками

Область постановки черв’яків залежить від захворювання. Найпоширеніші схеми лікування хвороб:

Захворювання Місце для п’явок Кількість лікувальних черв’яків
Повнокров’я головного мозку Область куприка 3-5
Захворювання інфекційного характеру Область куприка 2-4
Підозра на інсульт Область куприка 4-7
Переповнення кров’ю судин спинного мозку та його оболонок Область куприка 5-7
Кровохаркання:

  1. без патологій органів;
  2. туберкульоз легенів;
  3. хвороби серця.
Область куприка 1 – 2,3 ніколи більше 5

2,3 – 3-5 рідко до 7

Урологічні захворювання Область куприка, печінки, анального отвору, паху 6,3,5,4
Жіночі хвороби (гінекологія) Область печінки, анального отвору, куприка 3, 8,5
Гепатит, цироз Область печінки і анального отвору 7, 4

Кількість сеансів гірудотерапії

Скільки потрібно сеансів? Курс гірудотерапії розраховується, виходячи з ваги людини. Якщо пацієнт важить 60 кг, то 60 п’явок йому знадобиться на курс – 10-15 сеансів. Практика показує, що поліпшення стану хворого часто відбувається і з мінімальною кількістю медичних черв’яків – 15-20 7-10 процедур. Між сеансами повинно проходити близько тижня або 10 днів.

Методика постановки п’явок

Терапія п’явками має кілька принципів, яких має дотримуватися кожен лікар — гірудотерапевт:

  1. Стоп-точки для гірудотерапії: області великих венозних судин (особливо стегнова артерія), в місцях з тонкою шкірою, на обличчі, животі, всередині тіла.
  2. Шкіра області проведення процедури повинна бути стерильною.
  3. Існують точки загальної дії – куприк, промежину, області підшлункової залози, печінки, точки по чакрам. Якщо лікування спрямоване на місцевий вплив, то поставлені медичні черв’яки на перераховані вище точки тільки підсилять ефект.
  4. Акупунктурні точки – ті місця, де найбільше болить, вогнище захворювання. Ці області використовуються частіше за інших.

Креми, таблетки і мазі на основі гірудину

Гирудокосметика або препарати для прийому всередину – ефективні засоби проти варикозу та інших проблем зі здоров’ям з наявністю у складі екстракт п’явки – гірудину. Ліки можна знайти і купити в клініках або аптеках.

Назва Свідчення Протипоказання Інструкція
Крем «Софія» Запалення вен;

флебіт;

варикозне розширення вен,

нижніх кінцівок, гемороїдальних вен.

Індивідуальна непереносимість компонентів. Застосовувати по відні знизу вгору 2-3 хвилини 2-3 рази в день. Курс лікування – 3-5 тижнів.
Крем «Екстракт п’явки» Судинні зірочки, венозна недостатність, варикозне розширення вен,

тромбофлебіти,

гематоми.

Індивідуальна непереносимість компонентів, не можна наносити на відкриті рани та гнійні процеси. Аналогічне.
Капсули та розчин «Пиявит» Варикозне розширення вен, гематома і набряк, тромбофлебіт, флебіт. Виразка шлунка, підвищена кровоточивість, знижене згортання крові. 1 капсула або 300 мг 3 рази на добу.

Курс – до 20 днів.

Відео: користь п’явок для здоров’я

Відгуки

Наталя, 33 роки

З дитинства маю проблеми з кровообігом головного мозку. Порадилася з масажистом, вирішила спробувати гірудотерапію на шию. Процес я не бачила, лише відчувала помірну біль. Після проходження потрібного кількості сеансів, настало помітне поліпшення, немає неприємних симптомів, перестала крутитися голова. Зверніть увагу: п’явки «не люблять різких запахів.

Ігор, 37 років

Медична п’явка допомагає позбутися від мігрені. Перед процедурою здавав аналіз крові на гемоглобін і згортання: 4 сеансу через 10 днів кожен. Черв’яків ставили на шию і верхню частину лопаток. Сам того не очікуючи, вже після 2-ї процедури відчув, що мігрені ослабли і самопочуття покращилося. Допомогло, буду робити ще.

Анатолій, 42 роки

Гирудотерапей користувався проти варикозу на ногах. Ефективно, але ненадовго. Через 2 тижні після процедури звернувся до судинного хірурга, який призначив безліч процедур.Про гірудотерапії сказав, що вона не може вважатися самостійним методом лікування, її можна використовувати лише в комплексі.

Источник: radka.in.ua

Згадки про лікування пацієнтів за допомогою п'явок сягають своїм корінням у сиву давнину. Факт застосування цього методу підтверджується в медичних трактатах найвидатніших корифеїв лікарської справи, зокрема, Авіценни й Гіппократа. Є відомості щодо використання кровососів і вітчизняними ескулапами часів царської Роси… Від яких хвороб і як лікують людство п'явки я дізнавалася у лікаря-фізіотерапевта поліклінічного відділення Чернігівської міської лікарні №3 Людмили Романченко.

Отже, «гіруда» (з латини hirudo) — медична п'явка використовується для клінічного кровопускання впродовж багатьох сотень років. Піонером методу, який сьогодні має назву гірудотерапія вважається грек Нікандр із Колофона (жив у II ст. до нашої ери).

— Пані Людмило, за яких обставин Ви почали займатися гірудотерапією?
— Фізіотерапевтичні методи (до них належить і гірудотерапія) базуються на використанні природних компонентів. На жаль, сучасна екологія має шкідливий вплив на здоров'я людей, а, якщо додати неякісне харчування й надмірне вживання хімічних речовин (в т.ч. і ліки), то всі ці фактори разом нерідко призводять до прояву різних недуг, серед яких чималий відсоток припадає на алергічні захворювання. Зараз людство почало активно згадувати старовинні методи лікування й давні природні рецепти.
Одинадцять років назад ми разом з колегою Оленою Перепелицею вирішили урізноманітнити фізіотерапевтичні методи, впровадивши ще й гірудотерапію. П'явка, одна з найдивовижніших і загадкових істот, область використання якої дуже велика. Іноді ми з гидливістю ставимося до них («кровосос» таки!), а, між іншим, п'явки приносять багато користі.

Такий корисний кровосос

— Які ж хвороби лікує п'явка?
— «Трудівниця» розширює судини, розчиняє тромби та спайки, розріджує кров, видаляє гнійники. Секрет слини п'явки містить знеболюючі та імуномодулюючі речовини, природні антибіотики й багато-багато іншого.
Гірудотерапію застосовують у якості самостійного або комбінованого методу лікування: в неврології (остеохондроз, радикуліти), ендокринології (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, ожиріння), дерматовенерології (псоріаз, нейродерміт, вугровий висип), хірургії (варикозне розширення вен, тромбофлебіти), кардіології (стенокардія, ішемічна хвороба серця), пульмонології (нейтралізує застійні процеси в легенях, наприклад, бронхіальну астму й астматичний бронхіт).
Також вона лікує захворювання, які вимагають методу кровопускання, — приміром, гіпертонічну хворобу (підвищений артеріальний тиск) та глаукому, яка виникає внаслідок підвищеного внутрішньоочного тиску… Кожна недуга має свої схеми лікування.

— Чи є протипоказання до застосування гірудотерапії?
— Так. При наступних хворобах її застосовувати не бажано: гемофілія, тяжкий ступінь анемії, стійка гіпотонія (знижений артеріальний тиск), вагітність та онкологія.

— Яким чином відбувається лікування?
— Я працюю з п'явками більше десяти років і відкриваю для себе кожного разу щось нове.
Для гірудотерапії використовується голодний кровосос (харчується раз на три-шість місяців). Лікувальний процес розпочинається, коли п'явка береться до трапези. Умовно кажучи, — починає готувати собі… страву.
Кровосос має замість зубів мікропилочки. Як тільки він їх починає застосовувати до справи, — в людини одразу ж з'являється відчуття, схоже на «опік» кропиви, яке через кілька хвилин зникає. На наступному етапі п'явка вводить знеболювальне, щоб об'єкт харчування не «сіпався». Потім додає «приправи»… Для п'явки людська кров занадто густа, — і для її розрідження тварина випускає спеціальні речовини, наприклад, герудини й гепарини, за допомогою яких розширюються судини й капіляри. І все, — наїдок готовий до вживання.
Після трапези кровосос залишає на шкірі пацієнта позначку, яка дуже нагадує логотип автомобіля «Мерседес».
В процесі постановки п'явки є декілька етапів, а саму «трудівницю» можна видалити на потрібному з них: 1) розширення судин, 2) етап віддачі корисних речовин, 3)етап завершеного процесу, — якщо потрібно відсмоктати кров, — п'явка харчується «від пуза», тобто, їсть, доки сама не відпаде. За одну трапезу вона відсмоктує не більше, ніж 5 мл крові. Процедура харчування триває від 15 до 40 хвилин. За сеанс гірудотерапевтом застосовується від однієї до 20 особин. Все залежить від поставленої задачі й точки «прикладення» кровососа як правило, п'явок ставлять на акупунктурні точки).
Живе п'явка досить довго — декілька років, але застосовується тільки один раз. Для запобігання зараження небезпечними хворобами, такими як СНІД та гепатити, використані п'явки або утилізуються, або… пацієнт забирає своїх «трудівників» додому. Де і доглядає за підопічними до повторного сеансу гірудотерапії (скажімо через півроку), на який несе вже голодних свійських кровососів.

— Медичну п'явку можна придбати на Чернігівщині?

— Так. Ми використовуємо місцевий «матеріал». В Чернігові існує біофабрика, де, власне, і вирощують кровососів. Для лікування людей підходять лише два види медичної п'явки: hirudo medicinalis та hirudo medicinalis officinalis, які в природі практично не зустрічаються. Це пов'язано в першу чергу з екологією, — вони живуть лише в чистому водному середовищі. Медичні п'явки обов'язково повинні бути сертифіковані.
На сучасному етапі ця тварина всебічно досліджується у Франції. Сьогодні вченими обстежено лише близько 40 речовин корисних для здоров'я людини, а невивчених — можна тільки уявити… Зрозуміло, що метод гірудотерапії теж широко застосовується для лікування саме в цій країні.

Майже, як у Голлівуді…

— Як пацієнти сприймають такий метод лікування?
— Охочих випробувати гірудотерапію «на власній шкурі» вдосталь. Метод користується попитом — звертаються як чернігівці, так і жителі райцентрів, з міст Борзна, Семенівка, Новгород-Сіверський, Козелець, Мена й Городня.
За допомогою гірудотерапії швидко можна позбутися геморою, особливо з кровотечею. Кількість сеансів для кожного пацієнта індивідуальна. Кровососи навіть позбавляють чоловіків простатиту, а жінок -безпліддя. В комплексному лікуванні гірудотерапія завжди дає гарні результати. Звісно, працювати набагато легше, якщо хвороби «не запущені».
У випадку отруєння та перевантаження організму хімічними речовинами гірудоте-рапія теж дає гарні результати. П'явка ставиться на проекцію печінки навіть при… алкогольних отруєннях. Приміром, в одному зі своїх інтерв'ю артист Андрій Данилко (Вєрка Сердючка) зізнався, що після вживання надмірної кількості алкоголю прямує покращувати самопочуття до… гірудотерапевта. А голлівудська красуня Демі Мур за допомогою кровососів омолоджується та… худне…

— Чи були у Вашій лікарській практиці якісь кумедні випадки?
— Всього було… Одного разу дівчина зі своїм коханим досить бурхливо з'ясовувала стосунки. Чоловік поводився «занадто» і залишив на обличчі своєї коханої декілька синців. Він з переляку сам прибіг до мене, вмовляти, щоб я прибрала «ліхтарі» з розбитого носа та щоки дівчини. Але за один день синець все одно не зійде…
За допомогою гірудотерапії дуже гарно розсмоктується пост-ін'єкційний інфільтрат (затвердіння після уколів). Шрами ж від надпилів п'явки розсмоктуються повністю тільки через 3-4 місяці.

— Чого не люблять кровососи?
— Різких запахів, особливо парфумів і тютюнового перегару.
В моїй практиці був унікальний випадок. До мене завітала немолода леді з агресивним виразом обличчя. Свою розповідь почала з того, що я її «повинна врятувати від сильних головних болей». Жінка обійшла всіх лікарів у місті й ніхто з них не спромігся допомогти… Щоправда, всіх колег по черзі вона… полила брудом. Я ж про себе відзначила: «Ну от, і моя черга прийшла!».
Пані Людмила в цьому випадку розуміла, що не буде ніякого ефекту і від гірудотерапії. Звісно, не помилилася…
«Перш за все, таким людям потрібно змінювати своє ставлення до життя й оточуючих людей, — продовжує лікар. — Жінка приходила тричі, й жодного разу я не змогла поставити п'явки, — вони просто відмовлялися від пацієнтки. Зазвичай не вдаюся до хитрощів, але тут… Я спробувала… змусити тварину присмоктатися до тіла жінки (змащуючи потрібні ділянки шкіри глюкозою та проколюючи їх, щоб сочилася кров)… Але марно… І я з величезним полегшенням… отримала свою порцію негативу та розпрощалася з «хворою» назавжди… А про себе знов подумала: «Слава Богу, що я не гірша за своїх колег!». Згодом прочитала в літературі, що тварини майже ніколи не співпрацюють з негативно налаштованими людьми.

Ставлення до пацієнта вимірюється ставленням до себе

Пані Людмила ставиться до своїх пацієнтів по-особливому: «Я завжди намагаюся співпрацівати в контакті з людиною, пояснюючи, яким буде лікування й ефект від нього. Ми ставимо перед собою спільну мету й результат виходить набагато кращим. Я дуже не люблю поспіху в роботі. Вважаю, що кожен пацієнт повинен отримати від лікаря свою порцію уваги. Щоб поставити правильний діагноз й призначити якісне лікування потрібно вивчити пацієнта якомога досконаліше. Поважаю відповідальних осіб, які піклуються про своє здоров'я. На жаль, більшість людей не розуміють, наскільки воно цінне, доки не захворіють…».
— Я дуже радію з того, що мене оточують колеги-однодумці. Доки ми ставимося із співчуттям і гідністю до оточуючих, доти маємо право називатися суспільством. Коли між людьми відсутня належна увага одне до одного, — суспільство автоматично перетворюється на тваринне стадо. Що може бути страшнішим?

Надійний тил

«Сім'я завжди мене розуміла й підтримувала, — розповідає пані Людмила. — Мені пощастило з чоловіком. Володимиру довелося багато пережити через мою професію. По закінченні Ужгородського університету ми, за розподіленням, переїхали до Чернігова. Моя медична кар'єра розпочалася у відділенні патології новонароджених обласної дитячої лікарні, де я працювала лікарем. Володимир часто залишався вдома з донькою під час моїх чергувань. Доводилося часто від'їжджати з санавіацією на екстрені виклики, — лікарів транспортували вертольотом або машиною по всій області у випадках, коли пацієнти й колеги потребували допомоги…».
Донька вже доросла, за фахом — економіст. Разом зі своєю родиною проживає в Києві.
«Я обрала професію лікаря не випадково, — серед моїх родичів досить багато медиків, — наголошує жінка. — Моя ж династія, можливо, не продовжиться. Станеться диво, якщо єдиний онук обере медичну спеціальність. Зараз хлопчику вісім років, а захоплюється він шахами й вокалом…».

Тетяна Леонова, тижневик «Чернігівщина» №18 (293)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Источник: www.gorod.cn.ua

ПАКУВАННЯ, МАРКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ ДЕЗІНФІКУЮЧИХ ЗАСОБІВ

Пакування.Дезінфекційні та дезінсекційні засоби «ангро» запаковують у барабани по 25, 50, 100 л, бочки місткістю 50—275 л, п’ятишарові паперові бутильовані мішки із вкладкою з полівінілхлориду, скляні сулії на 20— 40 л, поліетиленові каністри, балони місткістю до 50 л і в різноманітну склотару (за НТД на конкретний засіб).

Сулії, бочки, каністри, барабани закривають герметично пробками, парафінують, обгортають еластичною полівініл-хлоридною плівкою або водонепроникним папером і обв’язують.

Для дрібного пакування деззасобів індивідуального користування застосовують поліетиленові пакети, полімерні

Глава 12

Товари обмеженого аптечного асортименту 145

 

та скляні флакони й банки, картонні коробки, аерозольні упаковки, туби.

Маркування.На тарі й упаковці із деззасобами мають бути такі написи:

— найменування заводу-виготовлювача і товарний знак;

— найменування продукту і його сорт;

— номер партії і тарного місця;

— дата виготовлення;

— маса брутто і нетто;

— зазначення НТД.

При необхідності додають попереджувальні написи: «Небезпечно — окиснювач», «Бережись опіку», «їдка речовина», «Отрута», «Хлор», «Берегти від вогню» йін.

У супровідному документі про якість продукту вказу-

 

ється    
найменування заводу-виготовлювача і його товарний
знак;    
найменування продукту;  
номер партії;  
сорт;  
дата випуску;  
маса нетто і брутто;  
зазначення НТД;  
результати аналізу і показники якості.  

Транспортуванняздійснюється будь-яким видом закритого транспорту відповідно до вимог НТД на конкретний продукт.

Зберігання.Деззасоби слід зберігати в герметично закупореній тарі, у захищеному від світла й прохолодному місці, в ізольованих приміщеннях, на відстані від приміщень для зберігання пластмасових, гумових і металевих виробів, від приміщень для одержання дистильованої води, лікарських засобів та інших фармацевтичних товарів. Тому відділ зберігання (складу) деззасобів знаходиться, як правило, на окремій території, подалі від усіх інших відділів.

Мішки, барабани, ящики укладаються на дерев’яний настил у штабелі висотою не більше 3,5 м.

П’явки медичні здавна застосовують для висмоктування крові, а також як протизгортальний засіб, адже секрет слинних залоз п’явок містить гірудин — речовину, що вповільнює згортання крові. Ставить їх спеціально навчений медпрацівник. Кожна п’явка медична протягом 0,5— 1 год висмоктує 10—15 мл крові, після чого відпадає. (Якщо вона не відпадає сама, до її головного кінця торкаються тампоном, змоченим у спирті). Після відпадання п’явки на ранки накладають стерильну пов’язку; ранки кровоточать 6— 24 год, іноді й довше. Якщо кров просочується кріз пов’язку, потрібно підбинтувати вату поверх пов’язки і не знімати її без дозволу медперсоналу. Самолікування п’явками медичними неприпустиме. Повторне використання п’явок не практикується, тому що вони стають непридатними.



Источник: studopedia.su

Васильджагаз Н.В.

учитель биологии, высшая квалификационная категория

учебно-воспитательный комплекс «гимназия школа» №27

г. Мариуполь, Донецкая область, Украина

Медицинская пиявка – биоиндикатор чистоты

питьевой воды в домашних условиях

Аннотация

В статье рассматриваются характерные анатомо-физиологические

особенности пиявки медицинской, связанные с содержанием в искусственных условиях. Акцентируется внимание на методах определения чистоты питьевой воды с помощью биоиндикаторов. Предлагается экспериментальное определение качества питьевой воды в домашних условиях с помощью пиявки медицинской.

Ключевые слова: биоиндикатор, пиявка медицинская, питьевая вода

Keywords: balanced diet, GMF GMO

Сегодня в Украине потребителю предлагают такое многообразие воды, что он просто "тонет" в нем. При этом четкой классификации и, соответственно, нормативных документов на всю предоставленную воду нет. Состояние питьевого водоснабжения продолжает оставаться актуальной проблемой по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения Украины. Оценка пригодности питьевой воды может быть проведена с использованием физико-химических и биологических методов [1]. В настоящее время существует несколько предприятий, которые рекомендуют употреблять именно их питьевую воду, ссылаясь на высокую степень чистоты. Мы решили в своей статье обратиться к биологическому методу определения чистоты воды, а именно, изучить жизнеспособность пиявки медицинской в некоторых распространенных видах питьевой воды. Мы выдвинули гипотезу: возможность использования биоиндикатора для определения наиболее качественной питьевой воды в домашних условиях.

Цель нашего исследования: определить качество питьевой воды некоторых производителей с помощью биологического метода, используя пиявку медицинскую как биоиндикатор чистоты питьевой воды в домашних условиях.

Для достижения цели мы поставили перед собой следующие исследовательские задачи: изучить анатомо-физиологическое строение пиявки медицинской, особенности содержания пиявки медицинской в домашних условиях, рассмотреть методы определения качества питьевой воды с помощью биоиндикаторов, определить наиболее качественную питьевую воду из списка исследуемых видов.

Объектом исследования: являются виды негазированной питьевой воды: Моршинская, Миргородская, БонАква, Струмок.

Предметом исследования: является активность и жизнеспособность пиявки медицинской в зависимости от химического состава питьевой воды.

Практическое значение исследования: возможность рекомендации населению употреблять определенного вида питьевую воду с целью сохранения здоровья, в домашних условиях самостоятельно определять качество питьевой воды с помощью биологического метода.

На основании статьи 28 Закона Украины «О питьевой воде и питьевом водоснабжении» от 10 января 2002 г., нормирование показателей качества питьевой воды проводится путем установления этих показателей в государственных стандартах на питьевую воду и санитарном законодательстве [11].

Биоиндикация – это оценка состояния окружающей среды по реакции живых организмов (растения, животные). Она дает возможность судить об изменениях состояния среды и прогнозировать направление этих изменений.

Пиявки (лат. Hirudinea) — подкласс кольчатых червей из класса поясковых (Clitellata) [2]. Тело удлиненное или овальное, сплющенное в спинно-брюшном направлении, разделенное на мелкие кольца; в коже железы, выделяющие слизь; на концах тела одна или две присоски, в центре одной из которой помещается рот, служащий для присасывания [7, с.25-27]. На переднем конце тела 1—5 пар глаз, расположенные дугой или попарно друг за другом. Порошица на спинной стороне над задней присоской. У челюстных пиявок (медицинской пиявки) ротовая полость вооружена тремя подвижными хитиновыми челюстями [10, с.98-101]. Пиявки питаются кровью позвоночных, моллюсков, червей, но встречаются виды-хищники, заглатывающие добычу целиком (например, личинку комара, дождевого червя) [4, с.181-182]. Медицинская пиявка очень чувствительна к ароматам, и это относится как к запахам парфюмерии, так и к загрязнениям кожи, запаха алкоголя и сигарет, резкого запаха изо рта [6, с.17-18]. Большинство представителей обитают в пресных водоёмах. Высокие требования предъявляются к воде, в которую помещаются пиявки. Она должна быть максимально чистой и богатой кислородом. Пиявки чрезвычайно чувствительны к малейшему загрязнению воды. Это их свойство использовалось эпидемиологическими лабораториями для определения качества воды в водоеме [1, с.10-12]. В отличие от химических и физических методов измерений биоиндикаторы реагируют на все виды загрязняющих веществ.

Методы биомониторинга при правильной организации эффективны с экономической точки зрения и не требуют больших затрат на приобретение аппаратуры, а необходимая информация может быть получена достаточно просто и оперативно [3]. Мы провели собственное исследование химического состава некоторых видов питьевой воды: Миргородская, Моршинская, БонАква, Струмок (использовали имеющиеся данные, взятые из открытых источников (этикетка, официальный сайт)) [12]. Большинство вод по результатам разделения подпадают под понятие "подготовленные упакованные воды". Существует классификация упакованной питьевой воды, соответствующая европейской классификации и CODEX ALIMENTARIUS [8]. Можно отметить, что каждый вид питьевой воды вполне соответствует нормам употребления.

Нами было приобретено 16 экземпляров пиявок, которые были помещены по 1 пиявке в емкости с питьевой водой (4 банки каждого вида воды). Учитывалась информация о снижении жизнестойкости медицинских пиявок (они не выдерживают более 3-4 месяцев голодания, в то время как природные особи могут голодать до 1,5-2 лет). Приобретенные в аптеке особи находились в состоянии голодания. Обращалось внимание на факторы стресса: контакт с поверхностью стекла, отсутствие дозировки освещенности, комнатная температура, контакт с руками человека.

Наблюдение проводилось в течение 28 дней. Пиявка реагирует на раздражители: на всплеск, температуру и запах. При плавании пиявка вытягивается и уплощается, приобретая лентовидную форму и изгибаясь волнообразно. Для содержания пиявок использовались чистые емкости, закрытые тканью. Внутренняя поверхность емкости очищалась от слизи. Оптимальной температурой для них является комнатная. Большое значение для их содержания имела чистота воздуха. В помещении были недопустимы запахи парфюмерии, медицинских препаратов, табака, химических смесей. Регулярно проветривалось место их хранения. Освещение было достаточным. Прямые солнечные или искусственные лучи были исключены.

Первые три дня во всех емкостях воды наблюдалось активное поведение пиявок. Это обусловлено изменением среды обитания и наличием стрессовых факторов. После трех дней адаптации мы продолжили экспериментальное наблюдение. Были установлены периоды наблюдения: 3 дня, 5 дней, 6 дней, 7 дней и 7 дней. Поведение пиявок было оценено по пятибалльной системе. Пять баллов означало, что пиявка ведет себя активно, средне активна — четыре балла, не всегда активна — три балла, вялое поведение, активность не наблюдается — два бала, один бал – пиявка умерла.

В четырех емкостях под номером 3, в которых находилась вода Миргородская, было помещено 4 пиявки. В первые 3 дня были замечены изменения в их поведении: они были раздражены, при погружении рук в воду пиявки начинали резко реагировать и двигаться в сторону рук. Через 3 дня, они успокоились и адаптировались к условиям обитания. Наблюдение было продолжено. Через 5 дней, мы заметили, что они ведут себя активно, подвижно, без изменений в поведении. В светлое время суток пиявки поднимались в верхнюю часть емкости, а в ночное время находились на дне. Мы заметили, что пиявки выделяют белую прозрачную слизь. Через следующие 6 дней мы не заметили особых изменений в поведении. Вода в емкости оставалась прозрачной, но на стенках емкости образовался налет. По истечению еще 7 дней мы заметили, что пиявки находятся большее время, присосавшись к стенкам емкости. Пронаблюдав за пиявками еще 7 дней, нами не было замечено изменений в поведении пиявок. Две пиявки все также были прикреплены к стенкам емкости, а другие активно двигались. Мы уверено сделали вывод, что питьевая вода Миргородская полностью удовлетворяет и подходит для обитания пиявок, а, следовательно, она пригодна для употребления человеком.

В четырех емкостях под номером 4, в которых находилась вода Моршинская, обитали также 4 пиявки. В ходе наблюдения были замечены изменения в их поведении, аналогичные выше описанным. Мы отметили, что на внутренней части емкости появился гораздо раньше (на 6 дней), чем в третьем экземпляре. Пиявки выделяют белую прозрачную слизь. Пронаблюдав за пиявками, нами было замечено, что они ведут себя странно по сравнению другими емкостями. В светлое время суток пиявки поднимались в верхнюю часть емкости, а в ночное время находились на дне. Пиявки ведут себя пассивнее, чем в воде Миргородская. Наблюдается средняя активность. Последние 7 дней мы увидели, что поведение пиявок в воде Моршинская похоже на поведение пиявок в воде Миргородская. Мы сделали вывод: вода Моршинская удовлетворяет и подходит для обитания пиявок и пригодна для употребления человеком.

Во четырех емкостях под номером 2, в которых находилась вода Струмок, было помещено 4 пиявки. В первые 3 дня была отмечена адаптация к среде обитания. Через 5 дней были мы заметили снижение активности. Пиявки присосались к стенкам емкости и на внутренней части емкости также появился налет. Но пиявки выдели слизь чёрного цвета. Наблюдая за пиявками далее, было отмечено, что они ведут себя малоподвижно, активность почти не наблюдается, по сравнению с другими емкостями воды. Через еще 7 дней, мы заметили ухудшения в активности пиявок. Пиявки ведут себя пассивно. В воде появилось много темной тягучей слизи, которая находится на дне банки в виде ила. Наблюдая за пиявками последние 7 дней мы, увидели, что пиявки стали пассивными, движение происходит только на дне. Мы сделать вывод, что вода Струмок не подходит для обитания пиявок, но может быть пригодна для употребления человеком, с условием предварительного отстаивания.

В четырех емкостях под номером 1, в которых находилась вода БонАква, было также помещено 4 пиявки. В первые дни были замечены подобные изменения в поведении пиявок. Через 5 дней были отмечено снижение активности. Пиявки присосались к стенкам емкости и на внутренней части емкости появился налет. Мы обратили внимание на факт, что пиявки выдели слизь, которая была серого цвета, похожая на комок. Наблюдая за пиявками еще 6 дней, мы заметили, что они ведут себя малоподвижно. Поднимались наверх емкости не все пиявки: одна из них находилась в неподвижном состоянии. Пронаблюдав за пиявками еще 7 дней, мы заметили ухудшения в активности пиявок. Цвет воды в емкости приобрел жёлтый оттенок. На поверхность поднимаются только две пиявки. Одна из пиявок практически не двигается, не реагирует на погружение рук в емкость. Наблюдая за пиявками последние 7 дней мы, увидели, что у пиявок движение происходит только на дне. Пиявки находятся обычно в свернутом состоянии. Одна из пиявок погибла в ходе наблюдений, три другие не проявляют активности, только в случае, если мы погружаем туда руки. Мы сделать вывод, что вода БонАква не подходит для обитания пиявок, и вряд ли пригодна для употребления человеком.

Таким образом, 1 экземпляр питьевой воды – вода БонАква, получила 4 место, 2 – вода Струмок, получил 3 место, 3 – вода Миргородская, получила 1 место, 4 — вода Моршинская получила 2 место.

В процессе работы мы считаем, что выдвинутая нами гипотеза оправдалась. При условии свободного приобретения пиявок населением, возможно было бы провести элементарное исследования качества питьевой воды.

Таким образом, мы считаем необходимым сделать следующие выводы:

  1. Физико-химический состав, тип водосбора, способы очистки и обеззараживания влияют на чистоту и качество питьевой воды.

  2. Пиявка медицинская может использоваться в качестве биоиндикатора при определении качества питьевой воды в домашних условиях.

  3. Использование пиявки как биоиндикатора обходится намного дешевле, чем специальные химические препараты и вещества для определения чистоты питьевой воды.

  4. Данный биологический метод можно использовать для определения чистоты других видов питьевой воды, в том числе и водопроводной.

  5. Не все рекламируемые виды питьевой воды одинаково хорошо воздействуют на живой организм.

  6. Питьевая вода Миргородская и Моршинская являются наиболее качественной для употребления человеком по сравнению с питьевой водой Струмок и БонАква.

СПИСОК ИСПОЛЬЗОВАННОЙ ЛИТЕРАТУРЫ:

1. Баскова И.П., Мосолов В.В., Никонов Г.И., Черкесова Д.У. Антитриптическая и антихимотриптическая активность секрета слюнных желез и содержимого кишечника медицинских пиявок hirudo medicinalis. Вопросы медицинской химии, 1984, т. 30, с 66.

2. Баскова И.П., Юсупова Г.И., Никонов Г.И. Липазная и холестерин-эстеразная активности секрета слюнных желез медицинских пиявок Hirudo medicinalis. Биохимия, 1984, с 678.

3. Баскова И.П., Никонов Г.И., Шаев А.И., Федорова М.С. Антитромбиновая активность секрета медицинских пиявок Hirudo medicinalis в зависимости от кратности и временных интервалов отбора секрета у нормальных и нестандартных животных. Депонированные научные работы, 1984, с 248.

4. Баскова И.П., Миссельвитц Ф., Никонов Г.И. Секрет слюнных желез медицинских пиявок ингибирует агрегацию тромбоцитов человека, индуцированную АДФ, и адгезию тромбоцитов на поверхности, покрытой коллагеном. Метаболизм, структура и функции сердечной клетки. Ташкент, 1983, с. 143.

5. Баскова И.П., Халиль С., Никонов Г.И. Влияние секрета слюнных желез медицинских пиявок Hirudo medicinalis на внешний и внутренний механизмы свертывания крови. Бюллетень экспериментальной биологии и медицины, 1984, с 143.

6. Баскова И.П., Никонов Г.И. Противотромботическое действие препаратов из медицинских пиявок при внутривенном и пероральном введении животным. В книге: ” Противотромботическая терапия в клинической практике. Новое в теории, диагностике, лечении” (под редакцией Комарова Ф.И. и Бокарева И.Н.), М., 1986, с 60.

7. Баскова И.П., Никонов Г.И., Халиль С. Ингибирование тромбообразования у крыс секретом слюнных желез медицинских пиявок Hirudo medicinalis. Депонированные рукописи ВИНИТИ, с 86.

8. Баскова И.П., Никонов Г.И., Физиологические и биохимические аспекты лечебного действия медицинских пиявок Hirudo medicinalis. Успехи современной биологии, 1986, с 145

9. Баскова И.П., Никонов Г.И. Антитромботическое действие секрета слюнных желез и других препаратов из пиявок Hirudo medicinalis при внутривенном и пероральном введении крысам. Вопросы медицинской химии, 1986, с 93.

10. Баскова И.П., Никонов Г.И., Завалова Л.Л., Ларионова Н.И. Кинетика гидролиза L-g-Glu-pNA дестабилазой, ферментом из пиявки Hirudo medicinalis. Биохимия, 1990, с 679.

11. http://ru.wikipedia.org/wiki

12. http://www.ecosystema.ru

13. http://www.erudition.ru

Источник: vseosvita.ua


Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.