Сечова кислота норма


Сечова кислота – це один з елементів нашого організму, який з’являється в результаті впливу його ферментів на біологічні полімерні сполуки (пурини) в процесі метаболізму. За синтез даної кислоти відповідає печінку, а виведення її з тіла людини здійснюється сечовидільною системою і травним трактом при відходження калових мас. Причому близько 75% при її екскреції лягає на нирки. Саме тому визначення кількості кристалів сечової кислоти в складі сечі має велике значення в медичній практиці. Так як за допомогою цього факту стає можливим оцінити, чи правильно працюють нирки і чи є порушення в процесі обміну речовин.

Добова норма вмісту в сечі солей сечової кислоти в здоровому організмі становить 30-35 мг. Надмірне ж зміст даної кислоти небезпечно тим, що в результаті взаємодії її солей з кислою реакцією сечі виникає великий ризик утворення уратів, які в урології займають друге місце після оксалатів в освіті сечокам’яної хвороби. Осісти уратних камені можуть не тільки в нирках, а й у всіх відділах сечовидільної системи, тим самим створюючи умови для виникнення інфекційних процесів в сечовивідної системі.

Зміст

  1. Причини
  2. Симптоми
  3. Діагностика
  4. Правила забору сечі для аналізу на сечову кислоту
  5. Лікування

Причини

Сечова кислотаПричини, від яких підвищується сечова кислота в сечі:

  • Неправильне харчування. У здорової людини рівень сечової кислоти завжди знаходиться в стані балансу. Саме тому при вживанні в їжу продуктів, багатих пуринами, з яких в процесі обміну речовин і утворюється сечова кислота, наш організм починає позбавлятися від її надлишку з виведенням сечі.
  • Прийом знеболюючих, протизапальних і жарознижуючих препаратів, а також медикаментів, які застосовуються для зниження артеріального тиску і лікування аритмій.
  • Захворювання нирок, в основі яких лежить порушення їх артеріального кровообігу. Підвищення сечової кислоти в виділеної урине зростає за рахунок зниження працездатності нирок.
  • Зневоднення організму, яке може настати як результат діареї або при численній блювоті. В даному випадку вироблення організмом сечі різко знижується, а її концентрація збільшується, що і призводить до утворення уратів.
  • Такі хвороби, як подагра, пієлонефрит і деякі лейкози, можуть відбитися вмістом в сечі сечової кислоти і навіть викликати в нирках, сечовивідних каналах або в сечовому міхурі відкладення уратних каменів.

Вагітність також може спровокувати збільшення сечової кислоти в складі урини. У нормі організм майбутньої матері виділять за допомогою нирок меншу кількість солей, ніж у жінок, які не перебувають в положенні. Пояснити цей факт можна тим, що частину своїх макроелементів жінка передає малюкові, що знаходиться в її утробі. Однак нерідкі випадки, коли при аналізі урини виявляють вміст у ній уратів.

Найчастіше це відбувається на ранніх стадіях вагітності через розвиток токсикозу, в результаті якого йде велика втрата рідини з блювотними масами, а поповнення її стає неможливим, так як кожен прийом їжі супроводжується нудотою і блювотними позивами. До підвищення кристалів даної кислоти може привести і ураження нирок з порушенням їх здатності, що фільтрує, викликане токсинами, які утворилися в процесі життєдіяльності бактерій, які осіли в сечостатевій системі.

У пору дитинства дана патологія зустрічається найчастіше в дошкільному віці. Відбувається це в зв’язку з тим, що рівень рН дитини схильний до частих коливань, а здатність нирок до розщеплення великої кількості складних хімічних елементів ще не зміцніла. Підвищення сечової кислоти може бути пов’язано і з тим, що мати під час годування дитини не дотримується належної дієти або сама вживає в їжу продукти з великим вмістом жирів і вуглеводів, які в подальшому передасть і малюкові в складі свого молока при грудному вигодовуванні.

Важливим залишається і спадковий фактор. Такі захворювання, як цукровий діабет або подагра, якими страждали прямі родичі, можуть передатися дитині у спадок і стати причиною порушення обміну речовин. Що і призведе до збільшення концентрації сечової кислоти як в організмі, так і при її виділенні з сечею.


Симптоми

Запідозрити збільшення вмісту сечової кислоти в сечі на початковому етапі її підвищення без застосування спеціальних методів досліджень практично неможливо. Так як симптоматика великий вміст даної кислоти починає проявлятися тільки в тому випадку, коли в результаті її високої концентрації протягом тривалого часу відбувається утворення сечокам’яної хвороби або розвиток запально – інфекційних процесів в сечовидільної системи.

Виходячи з цього, до основних симптомів високого рівня сечової кислоти в урине відносяться:

  • часте сечовипускання, що супроводжується різями і палінням по ходу сечоводів;
  • ниючі болі в попереку і в області сечового міхура, які можуть змінюватися нападами кольок;
  • виділяються порції сечі стають більш мізерними, а у самій же сечі з’являється різкий неприємний запах, колір її стає більш насиченим, а іноді і набуває рожевого відтінку за рахунок можливого кровотечі, що утворився в одному з відділів сечовидільної системи;
  • загальне нездужання і виражена слабкість;
  • сухість і присмак гіркоти у роті;
  • нудота, а іноді і блювота, що не приносить полегшення;
  • підвищення температури до високих цифр.

Поява цієї патології в дитячому віці впливає на їх розвиток і поведінку. З підвищенням рівня сечової кислоти у дитини збільшується його активність, потреба уві сні різко скорочується, а сам сон стає більш неспокійним, що призводить до частого його пробудження. Такі малюки, як правило, набагато випереджають своїх однолітків у розвитку.

Діагностика

Так що міститься у великій кількості сечової кислоти в сечі клінічно себе ніяк не проявляє, то і діагностика даної патології на ранніх стадіях розвитку практично неможлива. За винятком таких категорій людей, як жінки в положенні, яким за весь термін вагітності неодноразово необхідно буде пройти ретельне обстеження. А також діти, у яких велика кількість сечової кислоти виявляють випадково при плановому огляді.

Початковим методом діагностики по виявленню даної патології є загальний аналіз сечі, за допомогою якого стає можливим відстежити підвищення кристалів сечової кислоти в кількісному еквіваленті. В якості додаткових методів діагностики застосовують УЗД нирок і порожнини сечового міхура для виявлення уратних конкрементів. Застосування рентгенологічних методів в даному випадку недоцільно, так як на їх знімках уратних камені не помітні.

Правила забору сечі для аналізу на сечову кислоту


У зв’язку з тим, що концентрація сечової кислоти в чому залежить від вживаної нами їжі, напередодні здачі аналізу необхідно виключити з нашого раціону продукти, у складі яких міститься велика кількість пуринів. До них відносяться: печінка, сардини в маслі, деякі види грибів (особливо білий гриб), боби, шоколад, кавові напої і чай.

Урина для проведення аналізу збирається у велику ємність (можна використовувати трилітрову скляну банку) протягом доби. Перша ранкова порція не має цінності для аналізу, це означає, що її можна спустити в унітаз. Вся ж подальша сеча при кожному акті сечовипускання повинна бути зібрана протягом наступних 24 годин.

Слід зазначити, що паркан останньої порції урини припиняють у той же час, коли напередодні вранці перша порція сечі була спущена в унітаз. Ємність з уриною протягом усього цього часу повинна зберігатися в прохолодному темному місці (для цієї мети можна використовувати нижню полицю в холодильнику), інакше під впливом прямих сонячних променів і високої температури хімічний склад сечі може змінитися, а отриманий результат стане фальшивим.

Весь зібраний матеріал доставляти в лабораторію необхідності немає, досить буде відібрати близько ста мілілітрів в спеціальний контейнер, на якому вказується прізвище хворого, а також інформація про те, з якого по який час здійснювався забір матеріалу. Також необхідно вказати в мілілітрах, яка кількість урини було зібрано.

Якщо людина перед здачею аналізу переніс будь-які інфекційні захворювання з підвищенням температури або брав медикаментозні препарати, то про це необхідно обов’язково повідомити свого лікаря, так як все це може відбитися на результаті аналізу.

Лікування


В першу чергу для лікування підвищеного вмісту кристалів сечової кислоти в складі сечі застосовують збалансоване харчування, тим самим намагаючись скоротити надходження пуринів в організм. Але іноді дотримання дієти недостатньо, тому хворому призначають медикаментозне лікування, яке включає в себе прийом препаратів, що діють на такі чинники:

  • зміна pH сечі в лужну сторону, тим самим сприяючи розчиненню в ній кристалів сечової кислоти;
  • зниження ферментів, які беруть участь в утворенні даної кислоти;
  • поліпшення і відновлення кровопостачання нирок.

Якщо ж в ході досліджень виявлено утворилися під впливом великої концентрації сечової кислоти уратних камені, постане питання про їх дробленні шляхом використання ультразвуку або видалення лазером. У важких же випадках буває не обійтися без застосування порожнинної операції.

Источник: www.a-betka.in.ua

Від чого залежить рівень

В організмі людини складу крові постійно змінюється. На ступінь присутності сечової кислоти впливає різноманітність і якість споживаної їжі, тривалість та інтенсивність фізичних навантажень, порушення в роботі ендокринної або лімфатичної системи. Надлишок азотовмісних сполук накопичується в тканинах у вигляді кристалів. Чим активніший спосіб життя, тим швидше виводяться з організму зайві солі, позбавляючи органи від навантаження.

Нормальні показники в залежності від віку


Рівень сечової кислоти обумовлена спадковим чинником. В організмі здорової людини він відповідає фізіологічним нормам індивідуального розвитку. Фахівці розробили порівняльну таблицю, в якій без урахування статевої приналежності відображена вікова норма сечової кислоти в крові (у чоловіків після 40 років виявляється підвищена схильність до розвитку артриту та подагри, негативних змін в нирках).

Сечова кислота норма

Одиниця виміру кількості кислоти — мікромоль. У дітей до 12 років ця величина знаходиться в межах від 120 до 330 мкмоль/л. До п’ятдесяти років показники повинні укладатися в діапазон 250-450 мкмоль/л у нормі У чоловіків, які досягли 60 років і більше, ця величина лежить в межах 250-480 мкмоль/л. Якщо результат аналізу видав цифри вище вікового рівня, потрібно провести додаткові обстеження. Розбіжності в показниках свідчать про початок захворювання.

Чому з’являються відхилення


Найчастіше занепокоєння викликає високий коефіцієнт сечової кислоти в сироватці крові (гіперурикемія). Причиною може бути вроджена схильність організму до посиленого утворення кислоти з-за порушень в процесі обміну речовин. Це трапляється, коли виробляється недостатньо ферменту, відповідального за розщеплення білків, або його активність низька. У крові накопичуються продукти розпаду пурину. Вони повільно витрачаються для синтезу нових нуклеотидів і не виводяться із сечею, отруюючи організм.

Іншою причиною великого вмісту сечової кислоти є зовнішні фактори. До них відносяться придбані захворювання і обтяжують вікові зміни:

  • псоріаз;
  • гемолітична анемія;
  • ниркова недостатність;
  • пухлини в кістковому мозку, нирках, онкологія крові;
  • хронічне отруєння алкоголем;
  • порушення роботи печінки;
  • дієти з великим вмістом білка;
  • виснаження, незбалансований раціон, ожиріння;
  • отруєння солями важких металів;
  • знижений синтез вітамінів;
  • важкі фізичні навантаження;
  • захворювання ендокринної системи;
  • токсикоз при вагітності;
  • хіміотерапія.

Сечова кислота норма

Існує багато медикаментів, що містять пуринові основи. Якщо подібні препарати входять до складу підтримуючої терапії, вони можуть спровокувати прискорене утворення сечової кислоти. До них відносяться:

  • сечогінні засоби;
  • вітаміни групи В;
  • Аспірин;
  • Пентоксифілін;
  • Арбифлекс;
  • Нікотинова кислота;
  • Теофілін.

Однією з головних причин високого вмісту кислоти в сироватці крові вважається неправильне харчування. Раціон з переважанням продуктів тваринного походження і недоліком овочів і фруктів тягнуть за собою утворення її надлишків. Вони відкладаються в суглобах, викликаючи хворобливі відчуття, з часом призводять до незворотних змін.

Сечова кислота норма

Згубно відбивається на показниках крові споживання будь-яких копченостей і консервованих продуктів (маринадів і солінь), концентрованих соків і бульйонів, газованих напоїв, субпродуктів, бобових (квасолі, соєвих продуктів), кондитерських виробів, гострих спецій.

Великої шкоди організму завдає регулярне споживання алкоголю, особливо червоного виноградного вина і пива. Вони ініціюють стресовий стан організму і сприяють прискореному утворення пуринів.

Оскільки ця кислота відповідальна за процеси метаболізму, вироблення гормонів, бере участь у нейтралізації вільних радикалів (причини онкозахворювань), зниження її рівня може також негативно позначитися на самопочутті. Низький рівень кислоти викликають:


  • дефіцит білка у харчуванні;
  • лікування діуретиками та кортикостероїдними препаратами;
  • посилена робота нирок, швидке виведення кислоти;
  • недолік роботи печінки;
  • цукровий діабет.

Як нормалізувати рівень

Найважливіше значення в лікуванні приділяється нормалізації харчування. Воно повинно бути збалансованим, індивідуально підібраним з урахуванням відхилення від нормального рівня сечової кислоти. Не допускається різка втрата ваги і голодування.

З раціону потрібно виключити всі продукти і напої, що провокують порушення. Жирні м’ясо та риба, молочні продукти, яйця, концентрати потрібно замінити на знежирене м’ясо птиці, морепродукти, зелень, крупи. Найбільшу харчову цінність представляють сирі фрукти і овочі. Теплова обробка рослинної їжі повинна бути мінімальною, щоб не допустити руйнування вітамінів.



Дотримання питного режиму також допоможе налагодити баланс, потрібно випивати близько 2 л води в добу. Слід відмовитися від споживання чаю, кави, спиртних напоїв, замінити їх на соки і компоти домашнього приготування.

Щоб швидше настав позитивний результат, лікар може призначити медикаментозне лікування, яке включає препарати, що регулюють рівень цього показника крові і знижують ризик ускладнень. Це можуть бути Алопуринол, Сульфінпіразон, Блемарен, Колхіцин.

Народна медицина має безліч рецептів для відновлення правильних вікових показників кислоти. Добре зв’язують і виводять з організму її надлишки відвари березових бруньок, настої листя смородини, брусниці, кропиви. Нормалізації рівня кислоти сприяють помірні фізичні навантаження і активний спосіб життя.


Источник: healthday.in.ua

Дія речовини в організмі

Сечова кислота норма у чоловіків: нормальний рівень вмістуСечова кислота або «uric acid» грає важливу роль в обмінному процесі. Це низькомолекулярні азотисті речовини є похідним продуктом білка, який згодом виводиться з організму. У процесі беруть участь життєво важливі органи: печінку (розщеплення) і нирки (виведення). Збій в роботі цих систем викликає накопичення або зниження рівня сечової кислоти в крові пацієнта. Нормальний рівень речовини в крові пацієнта означає, що функції печінки і нирок працюють без порушень. При наявності клінічних симптомів і скарг у пацієнта, лікар призначає додаткові аналізи та обстеження.

Азотиста з’єднання виступає в ролі антиоксиданту для клітин, перешкоджає їх зміни і переродження, попереджаючи розвиток новоутворень. Також речовина «uric acid» впливає на два важливих гормону – адреналін і норадреналін. Ці гормони стимулюють людський мозок.

Загальний рівень сечової кислоти є вродженим показником, що передається у спадок. Її хімічну будову схоже з формулою іншого стимулятора – кофеїну. Люди з вродженим підвищеним показником сечової кислоти найчастіше ведуть активний спосіб життя, сповнені ентузіазму і мають схильність до творчості. Але перевищення допустимої межі вмісту сечової кислоти виступає симптомом багатьох захворювань і патологій.

Як проводиться дослідження

Направлення на біохімічний аналіз виписує дільничний терапевт, нефролог, ендокринолог або лікар іншого профілю, грунтуючись на клінічній картині. Кров на визначення рівня сечової кислоти беруть з вени. Результат, в залежності від завантаженості медичного закладу, видають через добу або через кілька днів.

Забір крові, як правило, проводиться в ранковий час, після нічного відпочинку і до сніданку. Вживати їжу і напої перед аналізом не рекомендується, можна пити мінеральну воду. Перед тестом категорично забороняється палити хоча-б протягом одного-двох годин. Вживання алкоголю, смажених, гострих або копчених продуктів можуть спотворити результати тесту. Про прийнятих ліках слід повідомити лікаря заздалегідь, можливо за кілька днів до аналізу прийом препаратів слід призупинити.

Симптоми і клінічні прояви

Група ризику для підвищеного вмісту сечової кислоти в крові діти і літні чоловіки. У дитячому віці, особливо дитинстві, гіперурекемія проявляється у вигляді шкірних висипань на щоках і тілі. Педіатри можуть діагностувати подібні прояви як діатез, псоріаз або просту алергічну реакцію. Виняток передбачуваних алергенів з раціону годуючої матері і немовляти можуть вирішити проблему. Однак, необхідно стежити за рівнем сечової кислоти.

У дорослих пацієнтів при великій кількості сечової кислоти в крові починається утворення кристалів солі в суглобах і тканинах. При ураженні суглобів (зазвичай стоп і кистей рук) починається запальний процес і почервоніння шкіри над запаленої областю. При перших симптомах слід негайно відправитися до лікаря. Якщо симптоми ігнорувати, запальний процес посилиться. Почервоніння шкірного покриву і запалення збільшуються, з’являються відчутні болі в суглобі.

Згодом пацієнт втратить здатність рухати ураженими ділянками.

Солі можуть зачіпати сечостатеву систему, утворювати камені в нирках і сечовому міхурі, а також впливати на еректильну функцію. Скупчення уратів викликають запальні процеси, інфекції і різкий біль в паховій області. Сечова кислота може накопичуватися в тканинах і м’язах. Поразка нервових тканин можна розпізнати за загальним пригніченого стану, безсилля, постійної втоми і безсонні. Накопичення уратів в серцевому м’язі може привести до збоїв в роботі серця і інфаркту. Іноді зосередження уратів проявляється через зубні камені. У 20% випадків гіперурекемія не викликає явних клінічних симптомів.

Причини відхилення

Кількість сечової кислоти в зразку крові пацієнта вказується на бланку результатів аналізу в числовому вираженні. Поруч, як правило, вказуються допустимі межі норми. Зрозуміти результат нескладно, але важливо правильно його використовувати в діагностиці. Норма сечової кислоти представлена ​​у вигляді мінімальної та максимальної меж. Для різних вікових груп вона становить:

  • 0 – 12 років: 120 – 330 мкмоль / л
  • 13 – 60 років: 250 – 400 мкмоль / л
  • 61 – 89 років: 250 – 480 мкмоль / л
  • Від 90 років: 210 – 490 мкмоль / л

Гіперурекемія або високий вміст сечової кислоти в крові пацієнта може бути симптомом або причиною хвороби. Часто зустрічається у маленьких дітей і проявляється у вигляді шкірних висипань. З дорослій категорії найбільш піддаються гіперурекемія чоловіки старше 50 років (ймовірність 25%).

Немедичні причини високого показника

Крім захворювань існують і інші причини підвищення рівня сечової кислоти в крові. Найчастіше причини криються в неправильному харчуванні і накопиченні пуринових речовин в організмі. Надмірне вживання м’яса, риби та яєць веде до засвоєння великої кількості білка. Як наслідок, продукту розпаду білка теж стає більше. Це дає велике навантаження на печінку і нирки, а також стає причиною накопичення сечової кислоти в організмі. Нормалізація харчування приведе в норму і зміст азотистого речовини.

Голодні дієти, в тому числі вегетаріанські, знижують здатність нирок виводити сечову кислоту. Поступово вона накопичується і стає причиною запалень, сольових відкладень і інших захворювань. Тривале вживання алкоголю також призводить до високого рівня азотистих речовин. Важкі фізичні навантаження, які носять короткочасний характер, і вагітність є причиною перевищення норми сечової кислоти, проте це не є порушенням.

Лікувальне харчування

Перевищення норми в біохімічному аналізі не є приводом для паніки. Своєчасний візит до лікаря збільшує шанси на одужання. Високий рівень сечової кислоти в крові нормалізують, насамперед, за допомогою харчування. Якщо зміна раціону нормалізує рівень азотистого речовини, лікар призначить прийом медикаментів. При лікувальному харчуванні рекомендується повністю виключити або істотно скоротити (за рекомендацією лікаря) споживання таких продуктів.

  • М’ясо, сало, риба, особливо жирні частини в смаженому вигляді
  • Субпродукти (печінка, тельбухи, нирки та ін.)
  • Шинка, копченості, соління, ковбаси і сосиски
  • Наваристі бульйони на основі м’яса, риби або грибів
  • Консерви м’ясні та рибні
  • Кислі овочі та зелень (помідори, щавель та ін.)
  • Солодощі, здобна випічка, шоколад
  • Кава, чай
  • Будь-які напої та страви, що містять алкоголь
  • Газовані напої, соки і нектари промислового виробництва

Сечова кислота як норма у чоловіків присутній в організмі в певній кількості. При розшифровці аналізу слід враховувати всі зовнішні факти, спосіб життя пацієнта, генетичну схильність і клінічну картину захворювання. Іноді зовнішні ознаки (висипання, біль і ін.) Можуть вказати на проблему. При відсутності явних симптомів призначають додаткові обстеження і повторний аналіз крові. Можливо, підвищення сечової кислоти в крові було разовим короткочасним явищем в результаті зовнішніх факторів.

Источник: www.gospo.top


Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.